Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Friday 8 December 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

���������������������������� ������������


تأمل و تفسیر با شما
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


گاهی اوقات در رسانه های وابسته به رژیم حرفهایی زده می شود که مؤکد هشدارهای یاران سایت دیدگاه طی چندین سال اخیر است. سوالی که پیش می آید این است که چه اتفاقی افتاده که رژیم تصمیم گرفته برخی از کارت ها را بسوزاند؟ آیا برنامه اش با شکست روبرو شده است؟ آیا رژیم در حال رو کردن کارتهایی است که به هر حال از همان روزهای اول سوخته بودند؟ آیا رژیم در حال برنامه ریزی جدید و پیچیده تری است و دیگر به اینگونه کارتها نیاز ندارد؟ آیا می خواهد به اپوزیسیون بگوید که نفوذی هایش تا پشت درب خانه های اپوزیسیون هم رسیده اند؟ آیا رژیم می خواهد به اپوزیسیون پیام بدهد که به لحاظ پیچیدگی چندگام از اپوزیسیون جلوتر است؟ و یا اینکه رژیم دچار هراس شده چون طرحهایش دارد به ضد خود تبدیل می شوند؟ برای رسیدن به پاسخ، شاید بهتر باشد به کنش و واکنشهای اپوزیسیون در خارج کشور، پیرامون افرادی چون اکبر گنجی، محسن سازگارا، شیرین عبادی، و ... حتی طرح رفراندوم مطرح شده توسط بخشی از اپوزیسیون، بازنگری کنیم. هدف من تأکید سخنان سلیمی نمین نیست، بلکه دعوت خواننده به کمی تأمل و تفسیر وقایع آنطور که هستند و نه آنطور که ارائه می شوند، است.
گزارش زیر را با هم مرور کنیم:

خبرگزاری فارس – 10 امرداد 1386
گنجي‌ها با برنامه‌ريزي به اپوزيسيون خارج كشور پيوسته‌اند

خبرگزاري فارس: عباس سليمي‌نمين گفت: به گمان من افرادي مثل گنجي در يك چارچوب خاص به جمع اپوزيسيون خارج از كشور پيوسته‌اند.

عباس سليمي‌نمين كارشناس مسايل سياسي در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سوال كه در يادداشتي در يكي از روزنامه‌ها نوشته‌ايد «امروز نظام جمهوري اسلامي ايران داراي چنان قدرتي است كه مي‌تواند حتي در تركيب نيروهاي مخالف خود، تاثير تعيين كننده داشته باشد. نگاهي به تركيب جديد اپوزيسيون خارج كشور كه عمدتا چهره‌هاي تازه خارج شده از ايرانند گواهي جدي بر اين ادعاست»، منظور شما از اين نوشته چه بوده است؟ گفت: به گمان من برخي از نيروهايي كه در داخل كشور براي آنها زمينه تبليغاتي فراهم شد تا به عنوان يك چهره بارز اپوزيسيون در بيايند، در چارچوب يك طرح بوده است.
سليمي‌نمين با بيان اينكه به لحاظ سياسي به هيچ وجه قابل درك نيست كه برخي از عملكردهاي غيرمعمول در اين زمينه روند طبيعي خود را طي كرده باشند، افزود: فراهم شدن برخي درگيري‌ها و برخي زمينه‌هاي تبليغاتي براي يكسري آدم‌هاي بسيار عادي، به شدت قابل تامل است. به عنوان نمونه آنچه در مورد آقاي گنجي صورت گرفت و تصاويري از وي در حالتي بسيار ناگوار از درون زندان به بيرون انتقال يافت طبعا نمي‌تواند بدون هماهنگي انجام شده باشد.
وي اظهار داشت: اين نكات انسان را به تامل وا مي‌دارد كه اين افراد فقط براي اينكه در يك محيط ديگر موقعيتي پيدا كنند آماده شدند، به ويژه آنكه در شرايط كنوني در عالم سياست اين قبيل كارها بسيار رايج است كه دولت‌ها و حتي احزاب سياسي سعي مي‌كنند مخالفان سياسي خود را سامان دهند و در ميان نيروهاي مخالفشان يك جايگاه براي خود به وجود آورند.
اين فعال سياسي در ادامه تصريح كرد: وقتي دقت مي‌كنيم مي‌بينيم يك فردي كه اصلا تعيين كننده نبوده و نمي‌تواند براي نظام سياسي ايران موضوعيتي داشته باشد، توسط قاضي مرتضوي تبديل به يك شخصيت مطرح سياسي مي‌شود.
سليمي‌نمين در تشريح اين مسئله اضافه كرد: يعني احتمالا كارهايي صورت گرفت كه اين افراد در كانون رسانه‌اي قرار گيرند. من اين مسئله را خيلي عادي تصور نمي‌كنم و باور دارم اين يك حركتي بود كه امروز نتيجه آن به بار نشسته و ما به تركيب نيروهاي مخالف جمهوري اسلامي در خارج از كشور هم كه نگاه كنيم، مي‌بينيم چهره‌هاي تعيين كننده، عمدتا افرادي هستند كه بر اساس آنچه من گمان مي‌كنم برنامه‌ريزي شده باشد، به خارج از كشور گسيل داشته شده‌اند.
وي تأكيد كرد: در صورتي كه اين اقدامات غير معمول با برنامه‌ريزي صورت گرفته باشد، مقوله‌اي تعيين كننده‌ در خارج از كشور خواهد بود و تاثيرگذاري جدي هم براي كساني كه مي‌خواهند در ميان نيروهاي مخالف تاثير بگذارند، خواهد داشت و آنها را به سويي كه مايل هستيم هدايت مي‌كند.
پيگيري‌هاي خبرنگار فارس براي جويا شدن نظر قاضي سعيد مرتضوي دادستان استان تهران عليرغم وعده‌هاي متعدد وي در مورد اين خبر تاكنون به نتيجه‌اي نرسيده است.

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©