Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Friday 8 December 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

�������������� ������������


سیاست خارجی
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


بنا به اخبار گزارش شده، اسرائیل در فکر است که به تأسیسات اتمی ایران حمله کند، رژیم بنا به همین گزارش ها در فکر است که موشک های اس-300 روسی خریده و در اطراف این تأسیسات مستقر کند.

رژیم بخوبی می داند که وجود یا عدم این موشکها آنقدر جوامع بین المللی را نمی هراساند که حضور مردم در صحنه و پشتیبانی مردم از نظام می تواند تعیین کننده باشد. اما وجود خارجی این پایگاه اجتماعی ِ نداشته می بایست بگونه ای به نمایش گذاشته شود. راه پیمایی فردا (که رژیم آن را روز قدس می نامد) از این جهت برای رژیم حیاتی است.

رژیم می تواند با نمایش جمعیت انبوه در خیابانها، به اسرائیل و آنها که خواهان حمله هستند نشان دهد که می تواند مردم را با هر ترفندی به خیابان و یا میدان جنگ بکشاند؛ و دیگر اینکه، همانطور که شرکت مردم در انتخابات را بعنوان رأی اعتماد به نظام تعبیر کرد، شرکت مردم در راه پیمایی روز قدس را هم به لبیک گفتن به " ابتکار امام" تعبیر خواهد کرد، و اینکه الویت مردم ایران محو اسرائیل از روی نقشه است. سخنرانی احمد خاتمی و محمود احمدی نژاد در نماز جمعه هم دلیلی مضاعف بر این خواهد بود. بُعد پیشبرد سیاست خارجی، به بهانه راه پیمایی فردا، بسیار پر رنگتر از بُعد داخلی آن است.

عقب نشینی رفسنجانی، با این پاسخ که "ما هر كاري هم كه انجام بدهيم آنها مساله اختلافات را مطرح مي‌كنند.[...] در طول 30 سال انقلاب اسلامي در ايران همواره قدرت هاي استكباري مساله اختلاف و جنگ قدرت را مطرح كرده اند در حالي كه ما در ايران خودمان از اين مساله خبر نداريم" مؤکد این واقعیت است که آخوند جماعت در بزنگاه ها به یاری همدیگر می شتابند.

اما رژیم بدون حضور مردم در خیابانها نمی تواند جوامع بین المللی را فریب داده و استراتژی خارجی خود را، درست چند روز پیش از حضور احمدی نژاد در نیویورک و شروع مذاکرات با1+5، پیش ببرد. در عین حال، سپاه پاسداران به آن بخش از مردمی که می خواهند از موقعیت "روز قدس" استفاده کرده و در حضور خبرنگاران خشم خود را نشان دهند، هشدار می دهد.

 

علی ناظر

26 شهریور 1388

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©