Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Wednesday 29 November 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������������������������� �������������������������


اخاذی سیاسی
[ علی ناظر]
[Source: سايت ديدگاه]


در خبری که در زیر می آید، گزارش شده که آنگلا مرکل از سفر وزیر امور خارجه اش به ایران و دیدار وی با احمدی نژاد بی اطلاع بوده است. البته « خانم مرکل از نتیجه این سفر که منجر به آزادی دو خبرنگار آلمانی بازداشت شده در ایران شد، نیز «بسیار خرسند» شده است.»

داد Ùˆ ستد های 32 ساله آلمان با جمهوری اسلامی بر آگاهان سیاسی پوشیده نیست.  Ø¨ÛŒ Ø´Ú© آلمان قربانی یک «اخاذی سیاسی» شده است. اما همانطور Ú©Ù‡ حمایت تسلیحاتی اسرائیل Ùˆ آمریکا از رژیم جمهوری اسلامی (ایران گیت 1980-1988) نتوانست از گروگانگیری های دوران ریگان بکاهد، Ùˆ فروش Ùˆ اهدای سلاح به رژیم اسلامی نه تنها منجر به آزادی گروگانها، Ùˆ پایان یافتن «گروگانگیری» در بیروت نشد، Ùˆ رژیم Ùˆ حزب الله را جری تر هم کرد، رشوه دادن های امروز آلمان به رژیم،  Ø¯Ø±Ø³Øª در زمانی Ú©Ù‡ مردم به خیابان آمده اند تا رژیم را به زیر بکشند، شهروندان آلمانی را از گزند رژیم اسلامی مصون Ù†Ú¯Ù‡ نخواهد داشت. سفر وزیر خارجه آلمان Ùˆ دروغ شاخدار مرکل چیزی نیست به جز پشت کردن به نقض عریان حقوق بشر در ایران، Ùˆ چراغ سبز دادن به نظام سرکوبگر.

 

علی ناظر

3 اسفند 1389
 
-------------------------------------- 
 

خبر از رادیو فردا – 3 اسفند 1389

«آنگلا مرکل از دیدار وستروله با احمدی‌نژاد خبر نداشته است»

 

به دنبال بالا گرفتن انتقادها از دیدار گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان با محمود احمدی‌نژاد در جریان سفرش به تهران در مطبوعات و محافل سیاسی آلمان، وی اعلام کرده است، به تنهایی تصمیم به دیدار با احمدی‌نژاد گرفته و صدراعظم آلمان از انجام این دیدار خبر نداشته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، به دنبال بالا گرفتن انتقادها از دیدار گیدو وستروله،‌ وزیر امور خارجه آلمان با محمود احمدی‌نژاد در جریان سفرش به ایران، منابع دولتی در برلین روز دوشنبه اعلام کردند، این دیدار بدون اطلاع آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

·                                 جزای نقدی بدل از حبس برای دو خبرنگار آلمانی بازداشتی در ایران

·                                 آلمان: ایران دو خبرنگار ما را فورا آزاد کند


این در حالی است که اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، در گفت و گوی خود با خبرنگاران در برلین از ارایه هرگونه توضیحی در این باره خودداری کرده است.

وی در عین حال با اعلام این که صدر اعظم آلمان از انجام سفر گیدو وستروله به ایران اطلاع داشته است، تاکید کرد، خانم مرکل از نتیجه این سفر که منجر به آزادی دو خبرنگار آلمانی بازداشت شده در ایران شد، نیز «بسیار خرسند» شده است.

همچنین گیدو وستروله نیز در واکنش به انتقادهای احزاب مخالف و مطبوعات این کشور به دفاع از سفرش به ایران پرداخته و گفته است: «کسانی که از انجام این سفر انتقاد می‌کنند، باید این را به دو خبرنگاری بگویند که هم اکنون در آلمان هستند.»

دو خبرنگار هفته‌نامه بیلد‌‌آم‌زونتاگ آلمان در مهر ماه سال جاری در حالی که قصد گفت و گو با پسر و وکیل سکینه محمدی‌آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار، را داشتند،‌ در تبریز بازداشت شده و به «جاسوسی» متهم شده بودند.

سرانجام مقام‌های جمهوری اسلامی همزمان با سفر وزیر امور خارجه آلمان به تهران و دیدار وی با محمود احمدی‌نژاد این دو خبرنگار را پس از ۱۳۳ روز بازداشت آزاد کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، طرف ایرانی شنبه شب بدون اعلام قبلی، آزاد کردن این دو خبرنگار بازداشت شده آلمانی را به دیدار گیدو وستروله با محمود احمدی‌نژاد منوط دانسته بود.

وزیر امور خارجه آلمان، روز شنبه به ایران سفر کرد و علاوه بر دیدار با علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با محمود احمدی‌نژاد نیز دیدار کرد.

آقای وستروله نخستین وزیر امور خارجه آلمان است که از سال ۲۰۰۳ به ایران سفر می‌کند و نخستین مقام عالی‌رتبه غربی است که با محمود احمدی‌نژاد، که با انتقادهای بسیاری در داخل و خارج از ایران روبرو است، دیدار کرده است.

از این رو وزیر امور خارجه آلمان از سوی رسانه‌ها و محافل سیاسی در آلمان به دلیل دیدار با رئیس دولت دهم در ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

در این میان آقای وستروله با اشاره به این که صدر اعظم آلمان از تصمیم وی برای دیدار با محمود احمدی‌نژاد اطلاع نداشته گفته است: «ما درباره جزئیات برنامه این سفر با هم تبادل نظر نکردیم. من با مسئولیت شخصی خودم تصمیم‌گیری کردم، شرایطی وجود دارد که باید فوری تصمیم‌ گرفت.»

همچنین آندره‌آس پشکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز روز دوشنبه در واکنش به انتقادها از سفر وزیر امور خارجه به تهران تاکید کرده است، که سفر آقای وستروله به ایران «تنها به دلایل انسان‌دوستانه» صورت گرفته است.

از سوی دیگر حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران را «شکست تصمیم اتحادیه اروپا» در مورد منع سفر مقام‌های عالی‌رتبه اروپایی به ایران توصیف کرده است.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان با بیان این که دیدار وزیر امور خارجه این کشور با محمود احمدی‌نژاد حاوی هیچ گونه پیام سیاسی نبوده تاکید کرده است: «ما احساس نمی‌کنیم که قربانی یک اخاذی سیاسی (از سوی دولت جمهوری اسلامی) شده‌ایم.»

خانم کلاودیا روت، رئیس حزب سبزهای آلمان با انتقاد از دیدار وزیر امور خارجه این کشور با محمود احمدی‌نژاد گفته است: «تصاویری که آقای وستروله و احمدی‌نژاد را نشان می‌دهند، تصاویر زیبایی نیستند، زیرا این دیدار به احمدی‌نژاد رسمیت بخشیده است.»

در مقابل دولت فدرال آلمان روز دوشنبه یک بار دیگر از رهبران جمهوری اسلامی خواسته است، از نقض حقوق بشر خودداری کرده و از سرکوب خشونت‌آمیز مخالفان پرهیز کنند

 

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©