Iran's Crises Unfolded  
IranCrises
 
Friday 8 December 2023
HOME
NEWS
ANALYSIS
INTERVIEW
POLITICS
SOCIAL
STATEMENTS
ECONOMY
SEARCH

������������� �����������������


زدند و ما چیزی نگفتیم
[ علی ناظر]
[Source: سایت بحران]


خیلی وقت است که به علت بیماری چیزی نمی نویسم.
امروز در اخبار خواندم که چند روز پیش به هنگام انتقال گروهی دیگر از پناهجویان ساکن اشرف به سمت لیبرتی، درگیری رخ داده و پناهجویان مورد تهاجم قرار گرفته و چند نفری مجروح شده اند. تعجب نکردم.

وقتی پروسه انتقال 3400 نفر از یک نقطه به چند کیلومتر آنطرف تر بیش از یکسال طول بکشد، از این قبیل درگیری ها که سهل است، بدترش را هم باید انتظار داشت.

موضوع این نیست Ú©Ù‡ این پناهجویان (مجاهدین Ùˆ رهبران) Ù…ÛŒ خواهند این پروسه را به تعویق بیندازند، Ùˆ یا اینکه دولت عراق در انجام موفق این پروسه کارشکنی Ù…ÛŒ کند Ùˆ یا کوبلر سخنگوی غیر رسمی رژیم جمهوری اسلامی شده است، Ùˆ یا لاهیجی Ú©Ù… گویی Ùˆ یا پُرگویی کرده Ùˆ منصفانه به همه موارد اشاره نکرده است. اینها بازی با کلمات برای دل خوش کردن حضار است. موضوع اصلی نکته دیگری است Ú©Ù‡ جدی به آن پرداخته نمی شود - واقعیت این است Ú©Ù‡ اروپا باید پیش از حرکت اولین گروه از اشرف به لیبرتی سهمیه بندی برای قبول پناهندگان را اعلام Ù…ÛŒ کرد Ú©Ù‡ نکرد (در نامه ای سرگشاده -  چنین پیشنهاد شده بود «تعیین زمانبندی مشخص Ùˆ تضمین شده از سوی کمیساریای پناهندگی، اعلان سهمیه از سوی کشورهای میزبان، تمدید ضرب الاجل از سوی عراق، Ùˆ پذیرش این تعهدات از سوی ساکنان اشرف؛»). مضاف Ùˆ مهمتر از آن، آمریکا Ù…ÛŒ بایست نام مجاهدین را از آن لیست کذایی (تروریستی) خارج Ù…ÛŒ کرد Ú©Ù‡ نکرد. ساده تر اینکه، وقت Ùˆ زمان Ùˆ امکانات با تقبیح Ùˆ محکوم کردن مسائل ساده مانند جلوگیری نیروهای امنیتی عراق از انتقال وسائل شخصی پناهچویان هرز داده Ù…ÛŒ شود. عملا، Ùˆ با طرح مطالب Ú©Ù… اهمیت با دست خودمان به چشم خودمان خاک Ù…ÛŒ ریزیم تا واقعیت را نبینیم. سوال من همیشه این بوده است: چرا پیش از حرکت اولین گروه، سهمیه بندی از سوی اروپا اعلان نشده است؟ چرا باید از اشرف به لیبرتی منتقل شد، هنگامیکه مشخص نشده کدام کشور اروپایی، چند پناهجو Ù…ÛŒ پذیرد؟

اگر کشورهای اروپایی پناهجو نمی پذیرند، و قرار بر این است که این پناهجویان در گرمای شدید و با حداقل وسائل رفاهی و بهداشتی زندگی کرده و یا مانند برخی از معلولین/مجروحین جان بسپارند، چه اصراری به ترک خاکی که به آن انس گرفته و بر آن خاک (اشرف) زندگی کرده اند است؟

من هرگز موافق ترم «اشرف کانون استراتژیکی....» نبوده و نیستم، اما هرگز هم موافق ترک بیمورد و بی دلیل سنگر و خانه هم نبوده ام. ناسزا گفتن به کوبلر و یا لاهیجی و یا مالکی حلّال مشکلات نیست. مشکل اساسی، عدم شفافیت در رساندن پیام است. غرب باید بفهمد و یا فهمانده شود که «حسن نیت» نشان دادن هم حد و مرزی دارد. باید فهمانده شود که وقتی کارد به استخوان برسد، دیگر کارکردی که بر گوشت و پوست دارد را نخواهد داشت. باید فهمانده شود که کش را وقتی زیاد بکشد پاره می شود.

و اما، در باره خودمان. واقعیات تلخ بسیارند. آنچه در اشرف رخ داده با انعکاس کمی از سوی رسانه های سرنگونی طلب مواجه شده (حتی سایت همبستگی ملی هم به آن کم پرداخته است). تا زمانی که ما به هر دلیلی در این باره سکوت کنیم، دشمن بیشتر سرکوب می کند، کوبلر ها بیشتر بی توجهی می کنند، این بازی سیاسی و این سیاست بازی محزون و تکراری بیشتر ادامه خواهد یافت.

بدون بازی سیاسی، خواست خود را شفاف بیان کنیم (با توجه به تمام اختلافات سیاسی و عقیدتی با مجاهدین): مجاهدین از لیست تروریستی حذف شوند، پناهجویان بدون استثنا در اروپا سکنا یابند.

علی ناظر

29 اوت 2012

متن چند خبر جهت اطلاع:

سایت مجاهدین

حمله نيروهای عراقی به مجاهدان اشرف و مجروح کردن ۲۰تن از آنان

-6تن از مجروحان به خاطر شدت جراحات به بيمارستان رفتند و بقيه در کلينيک داخلی اشرف بستری شدند

 

در ساعت 16 امروز دوشنبه 6شهريور در حالی که 400تن از ساکنان اشرف در صف بازرسی برای انتقال به ليبرتی بودند، مورد توهين و آزار و اذيت سروان حيدر عذاب، از عوامل اصلی دو حمله خونبار قبلی به ساکنان اشرف در مرداد88 و فروردين90، قرار گرفتند. از سوی ديگر متعلقات ساکنان از قبيل ساعت در هنگام بازرسی توسط افراد عراقی به سرقت می رفت. وقتی ساکنان به سرقت و رفتارهای توهين آميز و تحريک کننده سروان مزبور اعتراض کردند، نيروهای مسلح عراقی به ناگهان با استفاده از انواع وسايل از جمله چوب و چماق، سنگ، ميله، گلدان و قطعات ميزهای بازرسی به صورت وحشيانه يی در برابر چشم ناظران ملل متحد به ساکنان بی دفاع حمله ور شدند. اين حمله زبونانه ناشی از بغض و کين افسار گسيخته مزدورانی است که مجاهدان اشرف برای ضرب الاجلهای پياپی آنان بهايی قائل نشدند.

در حمله وحشيانه امروز 20نفر از ساکنان از ناحيه دست و سر و صورت مجروح شدند و دست دو نفر از آنها شکست. شش تن از مجروحان به بيمارستان عراقی اعزام شدند و بقيه در کلينيک داخلی اشرف بستری گرديدند.

کار بازرسی نفرات که از صبح امروز با تأخير و اذيت و آزار بسيار همراه بود، متوقف شد و به دنبال آن نيروهای عراقی به تقويت نيرو و افزايش نيروهای مسلح واکنش سريع مبادرت کردند.

از روز پنجشنبه دوم شهريور (23 اوت) که بازرسی وسايل گروه ششم شروع شده است، دولت عراق با انواع مانع تراشيها و کارشکنيها حرکت ستون را به طور مستمر به تأخير می اندازد.

مقاومت ايران با قويترين اعتراض به اين رفتار وحشيانه در برابر ناظران ملل متحد خواهان رسيدگی بلادرنگ سازمان ملل و مقامات آمريکايی به اين حمله وحشيانه و مجروح کردن ساکنان و اخلال و کارشکنی عمدی در جريان حرکت گروه ششم است.

 

دبيرخانه شورای ملی مقاومت ايران

6شهريور 91

 

Pasted from <http://www.mojahedin.org/pages/detailsNews.aspx?newsid=114758>

 

بی بی سی: وقوع درگیری میان نیروهای عراقی و مجاهدین خلق هنگام انتقال از اشرف به لیبرتی

Pasted from <http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/08/120828_l51_mko_ashraf_liberty.shtml>

 

رادیو فردا: مجاهدين خلق از «ضرب و شتم» اعضای خود در اردوگاه اشرف خبر داد

Pasted from <http://www.radiofarda.com/content/f4_tension_high_iraqi_forces_iranian_exiles/24690185.html>

 

سایت مجاهدین:

 

انعکاسهای گسترده حمله وحوش و سارقان مسلح عراقی به مجاهدان بی دفاع اشرف

http://www.mojahedin.org/pages/detailsNews.aspx?newsid=114834

حمله روز گذشته وحوش و سارقان مسلح عراقی به مجاهدان بی دفاع اشرف، با انعکاسات گسترده يی همراه بود
واشينگتن پست گزارش کرد: سازمان مجاهدين خلق ايران اعلام کرد که اعضايش توسط چماق، ميله های فلزی، سنگ و ساير وسايل مورد تهاجم قرار گرفتند و در نتيجه 20نفر از آنها زخمی شدند
اما جورج باکوس، مشاور نخست وزير عراق به شدت هر گونه خشونت و جراحت را تکذيب می کند.
واشينگتن پست می افزايد: تبعيديان ايرانی که با نام فارسی خود مجاهدين خلق شناخته می شوند برای دهه ها در مأوای پهناور خود در شمال شرقی عراق که به کمپ اشرف شناخته می شود به سر برده اند. آنها خواستار سرنگون کردن حکومت مذهبی ايران هستند. اما دولت فعلی عراق که در حال ارتقاء روابط خود با تهران است می گويد که اين تبعيديان يک گروه تروريستی می باشند که به طور غيرقانونی در عراق هستند.
آمريکا که سازمان مجاهدين خلق ايران را تروريست می انگارد در حال سبک و سنگين کردن خارج کردن آنها از ليست تروريستی است. اين تصميمی است که يک دادگاه فدرال آمريکا دستور داده و در عرض هفته های آتی می بايست اتخاذ شود.
واقعه روز دوشنبه در حالی رخ داد که نيروهای امنيتی در حال بازرسی ساکنان اشرف قبل از انتقال آنها به ليبرتی بودند. مجاهدين در يک اطلاعيه اعلام کردند «نيروهای مسلح عراقی به طور خشونت آميزی به ساکنان بی دفاع حمله کردند». اين اطلاعيه اعلام کرد که 20نفر از ناحيه دست، سر و صورت مجروح شدند که دربرگيرنده دو نفر بود که دستشان شکست.
باکوس که بر انتقال ساکنان اشرف در دفتر نخست وزيری عراق نظارت دارد گفت که ساکنان هل دادن نيروهای عراقی را به عنوان راهی برای کند کردن حرکت شروع کردند.
باکوس گفت «ضروری بود که ما برخی از آنها را با دست مورد بازرسی قرار دهيم اما آنها ممانعت کردند». «اين يک اقدام عامدانه بود چرا که هدف آنها تأخير انداختن حرکت است».

آسوشيتدپرس: جورج باکوس، يک مشاور نخست وزير عراق يک کشمکش بين ساکنان اشرف و نيروهای عراقی در بعدازظهر دوشنبه پذيرفت اما هر گونه خشونت و جراحت را به شدت تکذيب کرد.
مجاهدين اعلام کرده بودند که 400نفر از ساکنان اشرف از روز 23 اوت به کمپ سابق ارتش آمريکا که به عنوان کمپ ليبرتی شناخته می شوند منتقل خواهند شد. واقعه روز دوشنبه در حالی رخ داد که نيروهای امنيتی در حال بازرسی ساکنان اشرف قبل از انتقال آنها به ليبرتی بودند.
سابقه تنشها بين سازمان مجاهدين خلق ايران و دولت عراق به حملات سالهای
۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ به اشرف توسط نيروهای عراقی بر می گردد. سازمان ملل در تلاش برای استقرار صلح آميز مجاهدين در کشورهای ثالث از آنها خواسته است در حينی که درخواستهای پناهندگی آنها در حال بررسی است به يک پايگاه سابق نظامی آمريکا در خارج بغداد منتقل شوند.

از سوی ديگر رسانه های حکومت آخوندی برای رفع و رجوع فضيحت عوامل ولی فقيه ارتجاع، ادعا کردند: اعضای گروهک تروريستی با کارد و چوب به پليس اردوگاه حمله کرده اند و علت درگيری اين بوده است که در هنگام بازرسی از مجاهدانی که عازم ليبرتی بوده اند «مقادير زيادی ادوات نظامی در وسايل آنها يافت شده است».
دروغپردازی مزدوران ولی فقيه ارتجاع در مقام قيم حکومت عراق که مشاور نخست وزيرش ناشيانه و از اساس منکر هر گونه خشونت و حمله است تلاش بيهوده برای سرپوش گذاشتن بر سرقت اموال و اشياء و حماقت افسار گسيخته وحوش در جريان بازرسی است

به قرار اطلاع، مشاور ويژه وزير خارجه آمريکا طی پيامی از ساکنان اشرف خواستار خويشتنداری و حفظ آرامش گرديد. وی تأکيد کرده است که ايالات متحده از مقامات عراقی خواسته است هر آنچه در توان دارند انجام دهند تا وضعيت بحرانی به يک روند سازنده باز گردد.
ديروز پس از حمله نيروهای مسلح عراقی، جريان بازرسيها متوقف و به صبح سه شنبه موکول گرديد و از صبح روز سه شنبه از سر گرفته شد. قرار بر اين است که شماری از افراد مهاجم توسط يک واحد نيروی عراقی جديد در اشرف جايگزين شوند.
جانشين نماينده ويژه دبيرکل در عراق با ابراز تأسف از خشونت ديروز در اشرف برای مجروحان آرزوی بهبودی کرد و در نامه يی به نماينده ساکنان اشرف وضعيت را بسيار شکننده و شايان مراقبت توصيف کرد تا خشم و عصبانيت ساکنان اشرف فرو بنشيند
جانشين نماينده ويژه دبيرکل اطمينان داده است که برای برطرف کردن تمام موانعی که ممکنست جلوی پيشرفت کار انتقال گروه ششم را بگيرد، تلاش خواهد کرد و خاطرنشان کرده است که ژنرال عراقی فرمانده صحنه نيز هيچ رفتار غلطی در مورد اموال شخصی را از سوی نفراتش تحمل نخواهد کرد.
بعدازظهر دوشنبه شماری از مجروحان و بيماران قبلی در اشرف و کادرهای پزشکی همراه آنان در يک ستون ويژه با آمبولانس از اشرف به ليبرتی منتقل شدند.

 

[Posted comments]

No press releases currently availableIran's Crises  1998 - 2007   ©